VIGASTUSTE ENNETAMINE ON OLULINE
Vigastuste ennetamine spordis – see on sportlase esmane ülesanne.
Spordil on kogu maailmas võime inspireerida ja ühendada inimesi ning pakkuda meelelahutust. Pole vahet, kas olete profisportlane, nädalavahetuse harrastussportlane või alustav noorsportlane, üks on teil kõigil ühine – vigastused on osa teie “mängust”
Vigastuste vältimine ei ole mitte mugavuse küsimus, see on kriitiline osa sportlase heaolust ja sooritusvõimest.
Võime olla suures mängus ja olla seal kogu hooaja vältel, on erakordselt oluline nii sportlasele endale kui ka kogu tiimile, kui tegu meeskonnaspordiga.
Selles blogipostituses süveneme vigastuste ennetamise olulisusse spordis, tuues esile selle laiaulatusliku mõju sportlastele, meeskondadele ja tervikuna spordiühiskonnale.
Sportlase karjääri säilitamine juba noores eas
Kõige olulisem põhjus vigastuste ennetamise seadmisel prioriteediks, on selle roll atleetide karjääri säilitamisel. Paljud ei mõista, et vigastused spordis saavad alguse juba väga noores eas. Üks teooria on, et lapsed osalevad spordis aastaringselt liigse spetsialiseerumisega [hele spordialale v]i /elemendile ja ei osale teistes spordialades. See võib põhjustada mitmeid korduvaid ülekoormusvigastusi, mis tulevikus võivad põhjustada veelgi tõsisemaid vigastusi. Uuringud on näidanud, et osalemine ennetavates koolitusprogrammides, tervislike uneharjumuste edendamine, mitme spordialaga tegelemine ning seda piisava puhke- ja taastumisajaga, omavad otsest mõju vigastuste tekkimise vältimisele
Paljudele sportlastele pole nende spordiala lihtsalt hobi, vaid pigem eluviis ja sissetulekuallikas. Lihtsamad vigastused võivad mõjutada tervet hooaega ja tõsisemad probleemid lõpetavad tihti kogu karjääri. Vigastuste ennetamise meetmete rakendamisega saavad sportlased oluliselt vähendada seda riski ja lõpetada sportlaskarjäär endale sobival ajal, mitte ortopeedi tungival soovitusel.
Vigastuste ennetamine ei ole kasuks mitte ainult sportlastele endile, vaid ka fännidele ja organisatsioonidele, kes sõltuvad nende talentidest.
Sooritusvõime tõstmine
Vigastuste ennetamine ei ole mitte ainult tagasilöökide ja treeningpauside vältimine; see on ka sooritusvõime suurendamine. Kui sportlased on vigastustest vabad või nende vigastuste risk on väiksem, saavad nad treenida järjepidevamalt ja efektiivsemalt.
Näiteks on mõned professionaalse korvpalliliiga mängijad mänginud palju aastaid ja treenivad endiselt nagu nende rookie aastal. Nad on öelnud, et kulutavad oma kehale “miljon dollarit”, et püsida tervena. Nad on vältinud suuremaid vigastusi, mis võiksid kaasa tuua kaotatud hooaja või rikkuda nende karjääri. Ja üheks kõige efektiivsemaks võtteks oma keha tervena hoidmisel ja keha kõige vigastuste altimate piirkondade kaitsmisel on ortooside ja tugisimete kasutamine ennetavalt.
Kui on fookus, tahe ja plaan, suudavad sportlased nihutada oma piire ja pürgida kõrgemate eesmärkide poole, teades, et nende kehad on vastupidavamad koormustele.
Pikaajalise tervise edendamine ja tervishoiukulude vähendamine
Sportlaste pikaajaline tervis peaks alati olema esmatähtis. Sportlaskarjääri jooksul saadud vigastused võivad avaldada püsivat mõju inimese tervisele ja elukvaliteedile.
Krooniline valu, piiratud liikuvus ja pikaajalised halvenenud terviseseisundid on vaid mõned tagajärjed, millega sportlased võivad silmitsi seista, kui vigastusi ei ennetata ega korralikult neid välja ravita.
Vigastuste ennetamise meetmed, nagu õige ettevalmistus, jõutreening ja taastumistehnikad võivad oluliselt kaasa aidata sportlase pikaajalisele karjäärile.
Rääkides sportlaste vigastustest, pole ainult pikaajaline tervis mure, vaid ka tervishoiukulude vähendamine on spordi valdkonnas üks olulisi mõõdikuid. Vigastused spordis toovad sageli kaasa märkimisväärseid tervishoiukulusid, alates meditsiinilisest ravist kuni taastusravini. Ja sageli võivad need kulud väga suurteks kasvada.
Suurte klubide ja ülikoolide juures, kus on ka suured programmid ja eelarve ning infrastruktuur olemas, on ravi ja taastumine korralikum, kuid väiksemad koolid / klubid töötavad väiksema eelarvega, mis mõjutab sageli sportlast. Investeerides vigastuste ennetamise strateegiatesse, saavad spordiorganisatsioonid ja sportlased säästa miljoneid meditsiinikulude pealt. Kokku hoitud summasid saab suunata treeningvõimaluste, varustuse ja sportlaste arendusprogrammide parendamiseks.
Tugisidemed vigastuste ennetamiseks?
Kui olete kunagi vaadanud professionaalset jalgpallimängu (Siin mõeldud Ameerika jalgpalli), märkate, et kõik ründavad mängijad kannavad põlvekaitseid. Miks kõik ründajad kannavad tugisidemeid?
On avastatud, et kui ründajad kannavad liigutamist võimaldavaid põlvekaitsmeid, vähendavad nad olulisel määral põlvevigastuse riski. Ründajad on pidevas hirmus, et vastasmängijad jooksevad nende jalgadesse, mille tulemusel on põlvevigastused kerged tulema. Seega on igati loogiline kasutada põlve tugisidemeid vigastuste ennetamiseks.
NBA korvpall on veel üks spordiala, kus vigastuste ennetamisele pööratakse suurt tähelepanu ning vastavalt ka vigastuste ennetamiseks kasutatakse palju tugisidemeid. Näiteks Trae Young on kandnud viimase 5 aasta jooksul Zamst A2-DX pahkluukaitset, Ja Trae Young ei ole kordagi viimase 5 hooaja jooksul vigastuste tõttu mängudest eemal olnud.
Üks maaila läbi aegade paremaid võrkpallureid, Wilfredo Leon, on aastaid kasutanud põlve tugisidemeid ja püsinud terve. Ta on öelnud: “Ma saan panustada 100%, teha seda ilma muretsemiseta, et midagi võib minna valesti”
Ohutuskultuuri edendamine
Lõpetuseks, vigastuste ennetamise tähtsustamine spordis soodustab ohutuskultuuri teket. See saadab sõnumi, et vigastused ei ole paratamatud, vaid ennetavad. See mõtteviisi muutus julgustab sportlasi, treenereid ja organisatsioone pidevalt otsima viise riskide minimeerimiseks ja kõigi osalejate ohutuse tagamiseks. Ohutuskultuurist on kasu mitte ainult sportlastele, vaid ka kõigile spordis seotud osalejatele.
Vigastuste ennetamine spordis ei ole luksus; see on igaühe võimalus. See mõjutab sportlasi kõigil tasanditel, alates noortest lootustest, kes alustavad oma teekonda, kuni kogenud professionaalideni, kes on oma karjääri haripunktis. Vigastuste ennetamisele keskendumisega saame toetada sportlaste karjääre, suurendada sooritusvõimet, vähendada tervishoiukulusid ja edendada pikaajalist karjääri. Lisaks saadab see olulise sõnumi, et ohutus on esmatähtis. Kui jätkame oma teadmiste ja praktikate arendamist vigastuste ennetamisel, võime loota tulevikule, kus sportlased saavad areneda ja võistelda parimal tasemel, minimeerides samal ajal raskete vigastuste riske.
AUTORIST
EVAN JEFFRIES on füsioterapeut, kellel on doktorikraad füsioteraapias (DPT) University of St. Augustine for Health Sciences’ist. Ta on ka Evolving Motion Physical Therapy omanik ja omab ulatuslikke teadmisi lihasluukonna süsteemist. Ta on ravitanud paljusid ortopeedilisi probleeme, lähenedes proaktiivselt tervisele ja elustiilile. Viimasel ajal on ta olnud ka aktiivne vigastuste analüütikuna sotsiaalmeedias, peamiselt seoses NBA mängijate saadud vigastustega. Evanit saab jälgida tema sotsiaalmeedia kontodel.
Tugisidemeid näed siit