Spordi ohutult!

ZAMST FILMISTA tugisidemed vigastuste ennetamiseks

Aktiivsel liikumisel, tervisesportimisel ja võistlusspordis on alati oht kergemateks vigastusteks, seda teab iga inimene. Ja paljud on seda ka omal nahal kogenud. Kergemad vigastused mööduvad päevadega, aga kui midagi tõsisemat juhtub, tuleb liikumisest / sportimisest eemal olla nädalaid.
Rõhutan siin kohal, et jutt käib kergematest vigastustest, mis ei nõua kirurgilist sekkumist.

Möödas on ajad, mil tugiside tähendas tükikest neopreeni, mis ümber valutava liigese asetati. Kaasaegne ja tehnoloogiline tugiside on ühelt poolt anatoomilist kontuuri arvestav ning toestav, samas võimaldavad õhulised materjalid tagada mugavuse (loe: hingavuse).

Kindlasti peab kohe mainima põhimõttelist erinevust meditsiiniliste ortooside ja spordis kasutatavate tugisidmete vahel. Kui meditsiinilised ortoosid piiravad liigutusvabadust, siis dünaamilised ehk spordi suunitlusega tugisidemed hoiavad meid liikumises ehk teisisõnu – ei piira liigutusvabadust.

ZAMST on toonud turule õhukesed ja kerged FILMISTA seeria tugisidemed, mida saab kasutada igapäevasel sportimisel, mis ei sega liikumist, mis on vaevu tuntavad esmasel kasutamisel ja mida ei märkagi regulaarsel kasutamisel.

Mis on FILMISTA?

FILMISTA seeria tugisidemed on mõeldud vigastuste ennetamiseks. FILMISTA seeria tugisidemed on üliõhukesed ja kantakse riietuse all, vastu nahka. Eriti oluline on see hüppeliigese tugisideme korral, mis kantuna soki all mahub jooksujalatsi sisse. Et kasutatakse libisemist välistavaid materjale, kinnitub FILMISTA kindlalt jala külge ja hoiab ära jalalaba vähimagi libisemise jooksujalatsi sees.

FILMISTA edu peitub selle kolmekihilises ehituses, millest iga kiht on erineva tugevusega ja täidab erinevat ülesannet.

Sisemine pehme kiht on nahasõbralik, tekitades mugava tunde.

Keskmine fikseerib hüppeliigese.

Kolmas, pealmine kiht, on tugevast uretaanist, mis hoiab ära liigese vigastuse.

HÜPPELIIGESE KAITSMINE (FILMISTA ANKLE)

Hüppeliiges on vaieldamatult kõige vigastustealtim piirkond kogu kehas. Jalgpallurid teibivad oma jalad enne igat mängu, et hüppeliiges terve püsiks, korvpallurid on alatasa mures hüppeliigese vigastuste pärast, tennisistid ja teised reketisportlased jälgivad pingsalt, et külgsuunas liikumisel jalg korrektselt maha asetada. Ning ka kõige tavalisemal tervisejooksul võib juhtuda, et kännujuurika või kõnnitee äärekivile astudes väänad hüppeliigest.
Kõik me arvame, et minuga sellist asja ei juhtu, aga seda hetkeni, kuni see juhtub.
Kui see juhtub, siis lihtsast tugisidemest ei piisa ja teatud aja peab kandma tugevat ortoosi , mis aga takistab tavapärast jooksmist.
FILMISTA ANKLE on just selliste olukordade vältimiseks. Kui lähed palli mänima, kus võid ennast unustada, või lähed metsa, juurikatele jooksma, enneta võimalikku vigastust.

Ja tähelepanu ka pikamaa jooksjad. Kellel 10 km läbimisel, kellel 20 km läbimisel, aga varem või hiljem jalg väsib ja korrektne jooksusamm muutub lohakamaks ja vigastuste oht kasvab kordades. Mõtle selle peale.

FILMISTA ANKLE tutvustavat videot vaata siin
https://youtu.be/WUHaLZ7k5ng

Lisaks:
FILMISTA ANKLE on turul olnud juba mõned aastad ja tänaseks päevaks on näiteks mitmed jalgpalliklubid Hollandis muutnud noortel FILMISTA ANKLE kasutamise tungivalt soovituslikuks.
Selle aasta mais toimus USA-s NBA treenerite assotsiatsiooni seminar-näitus, kus 19 meeskonna treenerid ja arstid soovisid koheselt FILMISTA ANKLE tugisidemeid testima hakata.  

RANDME KAITSMINE (FILMISTA WRIST)


Ranne on järgmine koht kehas, mis sportimisel ja aktiivsel liikumisel viga võib saada. Kes on reketit käes hoidnud, teab täpselt, kui tähtis on randme piirkonna kaitse. Kes on rulluiskudel kukkunud, teab, et randme pindluud on esimesed, mis võivad puruneda. Ka kõige tavalisemal jooksmisel on kukkumise korral just ranne see, mis esimesena haiget saab. Randme vigastusi esineb küll märksa vähem, kui hüppeliigese vigastusi, aga ortopeedide väitel on randmevigastusega  (tervise)sportlased nende sagedased külalised.
Sarnaselt teistele FILMISTA toodetele, on ka FILMISTA WRIST kolmekihiline, millest esimene on naha vastas olev pehme ja hingav materjal ning kaks kihti erineva jäikusega uretaanist.
Kaheosaline kinnitusrihm võimaldab randme korrektse fikseerimise, nii et randme eri paksusega kohtadel oleks võrde surve ja maksimaalne toestus.
Silmuskinnitus võimaldab kiiret ja täpset paigaldust ja surve reguleerimist.

Lisaks:
FILMISTA WRIST ei ole mitte ainult vigastuste ennetamiseks, vaid ka raviks. Kui ranne on vigastada saanud, võib julgelt FILMISTA WRIST tugisidet kasutada randme tugevamaks fikseerimiseks traumajärgsel taastusravil.
FILMISTA WRIST tugisidemeid on hakanud kasutama professionaalsed korvpallurid.
Vaata siit, kuidas FILMISTA WRIST tugisidet paigaldada.
https://youtu.be/4a0vhPYcJCE

PÕLVE KAITSMINE (FILMISTA KNEE)

Millest tekivad põlvevigastused? Kui jätta välja “jooksja põlv”, siis üldjuhul on tegu traumadega, eelkõige pallimängudel saadud traumadega, või kukkumistega.

Eriliselt vigastustealtid on välimise ja sisemise külgsideme vigastused, põhjustatud eelkõige pallimängude tugevast kontaktsest iseloomust (ragbi, ameerika jalgpall, korvpall).
Palju on ka patella vigastusi, eelkõige naistel,  kui patella liigub oma kohalt ära. Samuti meniskite rebestusi, kui hüppelt maandutakse halvasti või toimub kiire suunamuutus.
Võrk- ja korvapallurite sage vigastus on nn “hüppaja põlv”, ehk põlvekedra kõõluste vigastused. Et neid traumasid vältida, on soovitav kas siis koos põlvekaitsmetega või ilma, kasutada FILMISTA KNEE tugisidemeid.

FILMISTA KNEE on suhteliselt nõrga toestusega ja mõeldud eelkõige vigastuste ennetamiseks, mitte raviks. Sarnaselt teiste FILMISTA toodetega, on ka FILMISTA KNEE erakordselt õhuke ja sportimist mitte segav. Kolmekihilise materjali esimene kiht on nahasõbralik, võimaldades FILMISTA KNEEd kasutada otse nahal, teine ja kolmas uretaanist kihid on erineva tugevusega, fikseerimaks põlve, samas võimaldades sportimiseks vajalikku liikuvust.
FILMISTA KNEE asendab tavapärast põlve teipimist.

Lisaks:
Jooksja põlve ITB sündroomi jaoks on spetsaiaalselt selleks loodud tugiside RK-1 ja RK-2.

FILMISTA KNEE tutvustavat videot näed siit:
https://youtu.be/fkF2muOwNK8 


Kui soovid ennetada vigastusi, vaata siia
https://visu.ee/tootekategooria/spordimeditsiin/tugisidemed-ja-ortoosid/.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.